Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Prof. Czesława Christowa: W regionie potrzebny jest mądry, kompetentny i odpowiedzialny gospodarz!

POTRZEBNY JEST MĄDRY, KOMPETENTNY I ODPOWIEDZIALNY GOSPODARZ!

Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego w latach 2014-2020

Województwo zachodniopomorskie ma ogromny potencjał gospodarczy, przyrodniczy i naukowy. Posiada wykształcone kadry. Mimo to, w naszym województwie, występują ogromne zaniedbania w sferze gospodarczej i społecznej.

W Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 województwo zachodniopomorskie ma do dyspozycji 1,6 mld euro Aby środki te zostały w pełni efektywnie wykorzystane. potrzebny nam jest mądry, kompetentny i odpowiedzialny gospodarz.

Obecnie istnieje realne ryzyko utraty środków finansowych z UE na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 97 mln euro, w tym ponad 19 mln euro w 2018 r. (zagrożona kwota rezerwy wykonania w wysokości 78,2 mln euro oraz kwota wynikająca z zasady n+3 w wysokości 19,2 mln euro w 2018 r.). Naszemu województwu grozi utrata środków finansowych stanowiących różnicę między zadeklarowaną przez Marszałka w KE minimalną sumą wydatków planowanych na każdy rok, w ciągu trzech kolejnych lat, a sumą wydatków certyfikowanych. Ryzyko utraty w 2018 r. środków finansowych (w wysokości ponad 19 mln euro) wynika z nieprzestrzegania zasady dotyczącej konieczności całkowitego wykonania i certyfikowania wydatków zadeklarowanych w Komisji Europejskiej. Wykonanie zaplanowanych wydatków inwestycyjnych w 2018 r. w województwie zachodniopomorskim wynosi zaledwie 68 %. Ryzyko utraty części środków będzie rosło. Podstawą zmniejszenia ryzyka utraty środków unijnych jest terminowa realizacja inwestycji i szybkie rozliczanie wniosków o płatność. Podstawą procesu certyfikacji są udokumentowane wydatki poniesione przez beneficjentów w projektach.

Na przykład województwa pomorskie, aby uniknąć utraty środków z UE, zrealizowało ponad 90 % poziomu zaplanowanych wydatków.

Następnym zagrożeniem dla RPO WZ jest niska wartość podpisanych umów na realizację inwestycji. Według stanu na 31 sierpnia 2018 r. województwo zachodniopomorskie jest na ostatnim miejscu w Polsce pod względem wartości podpisanych umów na realizację zaplanowanych inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wartość podpisanych umów na wykonanie inwestycji w naszym województwie jest na poziomie 49 %. Na przykład województwo pomorskie ma podpisane umowy na wykonanie inwestycji na poziomie 76 %. Jest ono na pierwszym miejscu w Polsce. Uwarunkowania rozwojowe województw nadmorskich są podobne.

Mamy duże opóźnienia w inwestowaniu funduszy unijnych.

Województwo zachodniopomorskie ma jeden z najniższych wskaźników nakładów na Badania i Rozwój (B+R) na osobę. Wskaźnik ten wynosi 110 zł przy średniej krajowej w wysokości 467 zł.

Stopa zatrudnienia w wieku 20-64 lata wynosi 64,8 %, a średnio dla Polski to 69,3 %.

Wadą istniejącego systemu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym jest zbyt późne uruchamianie procedury konkursów oraz wyznaczanie za krótkich okresów przygotowania wniosków. Beneficjenci nie uzyskują ze strony Urzędu Marszałkowskiego dostatecznego wsparcia metodycznego. Zbyt długo trwa procedura oceny wniosków i wydawanie decyzji o zakwalifikowaniu projektów. Konieczna jest terminowa realizacja inwestycji i szybkie rozliczanie wniosków o płatność.

Celowa jest współpraca między Urzędem Marszałkowskim a uczelniami w procesie wyboru projektów, przygotowania i oceny wniosków. Konieczne jest ustalenie motywującej wysokości honorarium dla ekspertów oceniających projekty.

Za ten stan odpowiedzialny jest Marszałek Województwa.

Czesława Christowa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.christowaczeslawa.pl

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością SLD, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem